Home / Blog / Wypalenie zawodowe – 9 sposobów, aby mu przeciwdziałać

Wypalenie zawodowe – 9 sposobów, aby mu przeciwdziałać

Wypalenie zawodowe jest prawdziwą plagą dzisiejszych czasów, dlatego często uznawane jest za chorobę cywilizacyjną. Czym się charakteryzuje? Jak budować swoją karierę, aby nas nie dopadło? I co może w tej sprawie zrobić pracodawca?

Na czym polega wypalenie zawodowe i dlaczego nas dosięga?

Wypalenie zawodowe to taki stan, w którym życie zawodowe przestaje nas satysfakcjonować. Zatrzymujemy się wtedy w miejscu i przestajemy się rozwijać w miejscu pracy, czujemy się przepracowani i niezadowoleni z zajęć, które wykonujemy. To, co kiedyś sprawiało nam w pracy radość, nagle staje się irytujące i totalnie bez sensu.

Przyczyn występowania wypalenia zawodowego może być kilka. Stres w pracy, z którym pracownik nie może sobie poradzić, narasta. Po jakimś czasie staje się nie do zniesienia i pojawia się właśnie wypalenie zawodowe. Kolejną przyczyną jego wystąpienia mogą być zbyt duże oczekiwania społeczne. Jednostka jest ciągle porównywana z innymi i zyskuje przeświadczenie, że odstaje i nie radzi sobie w pracy tak dobrze, jak powinna. Wypalenie może być również efektem zbyt dużych własnych oczekiwań. Często ambicje i wyobrażenie o własnym życiu są daleko rozbieżne z tym, jak jest w rzeczywistości, co prowadzi do niezadowolenia i głębokiej frustracji.

Wypalenie zawodowe – objawy:

 • narastające zmęczenie organizmu (przepracowanie),
 • spadek aktywności – mniejsze zaangażowanie w życie zarówno zawodowe, jak i prywatne,
 • trudność we współpracy – agresja do współpracowników, cynizm, negowanie zdania innych,
 • spadek motywacji, kreatywności i funkcji poznawczych (wykonywane zadania zajmują coraz więcej czasu),
 • wahania nastrojów,
 • objawy psychosomatyczne (bezsenność, spadek odporności, różnego rodzaju bóle bez podłoża chorobowego),
 • depresja (ostatnia, najbardziej niebezpieczna faza wypalenia zawodowego).

Jak organizacja może sobie poradzić z występowaniem syndromu wypalenia zawodowego wśród swoich pracowników?

Efektywność pracownika jest dla pracodawcy bardzo istotna, dlatego nie może dopuścić do tego, aby wypalenie zawodowe dotykało jego pracowników. Rozpoznanie symptomów wypalenia i podjęcie działań naprawczych wymaga konkretnych działań, dlatego warto skorzystać ze szkolenia przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, aby wiedzieć, w jaki sposób uchronić swoją organizację przed tym zjawiskiem.

Pracownicy rzadko są w stanie rozpoznać u siebie pierwsze symptomy wypalenia zawodowego. Doświadczony i odpowiednio przygotowany w tej dziedzinie manager może natomiast w porę zauważyć niepokojące symptomy i odpowiednio zareagować. Wypalenie zawodowe może się początkowo objawiać niewinnie. Pracownik stara się być za wszelką cenę jak najbardziej efektywny. Z czasem jednak jego motywacja i zaangażowanie w powierzone zadania słabną i on sam jest na najszybszej drodze do wypalenia.

Co zrobić, aby nie wypalić się w pracy?

Wypalenie zawodowe może oczywiście zależeć od stosunku organizacji do pracownika, ale również od samego podejścia jednostki do pracy. Istnieją żelazne zasady, które mówią, w jaki sposób ograniczyć poziom stresu związanego z życiem zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Mogą one pomóc zachować na co dzień higienę umysłu, dlatego warto się do nich stosować.

 1. Sen – regeneracja organizmu jest bardzo ważna, dlatego nie zarywajmy nocy, bo od pracowania jest dzień.
 2. Ruch – aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, które skutecznie poprawiają nastrój i przeciwdziałają depresji.
 3. Przerwy – jeśli pracujemy zbyt długo, nasz organizm przemęcza się i staje się mniej efektywny, dlatego pamiętajmy o przerwach w czasie wykonywania służbowych zajęć.
 4. Uśmiech – śmiech wpływa na pozytywne relacje z otoczeniem, dlatego nie bójmy się żartować (oczywiście w granicach rozsądku) w pracy, w końcu śmiech to zdrowie.
 5. Rozsądek – zbyt duża ilość nadgodzin bardzo szybko może prowadzić do wypalenia zawodowego, dlatego rozsądne godziny pracy są ważne.
 6. Rozwój – to, co napędza nas do działania, to wyzwania, które zapewniają nam rozwój osobisty i nie pozwalają na rutynę w pracy.
 7. Urlop – odprężenie w czasie przerwy od pracy jest bardzo ważne, ponieważ pozwala nam naładować baterie i zyskać nowe pokłady energii do dalszej pracy.
 8. Hobby – własne pasje pozwalają zachować zdrową równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
 9. Cele – brak jasno sprecyzowanych priorytetów przyspiesza proces wypalenia zawodowego, ponieważ łatwo można stracić sens w tym, co się robi.
Top