Home / Blog / Zarządzanie stresem w organizacji – dlaczego jest ważne dla skutecznego biznesu?

Zarządzanie stresem w organizacji – dlaczego jest ważne dla skutecznego biznesu?

Środowisko zawodowe staje się w dzisiejszych czasach coraz bardziej stresujące. Ciągłe dążenie do zwiększenia zysków firmy, walka o utrzymanie stanowiska, życie w ciągłym pędzie – to wszystko wpływa negatywnie na nasze samopoczucie w pracy. Stres w pracy z całą pewnością nie jest czynnikiem motywacji, ponieważ powoduje rozkojarzenie, spadek efektywności, a często nawet dolegliwości psychosomatyczne. Żaden menedżer nie może więc ignorować pojawienia się stresu wśród swoich pracowników. Wpływa on negatywnie na funkcjonowanie ludzi, dlatego każda firma powinna wdrożyć skuteczne zarządzanie stresem w organizacji. Pracownicy wolni od stresu są wartością każdego przedsiębiorstwa, więc warto przeprowadzić wśród nich szkolenie zarządzanie stresem.

W jaki sposób radzić sobie ze stresem w pracy?

Stres w pracy pojawia się, gdy wymogi stawiane pracownikowi są nieadekwatne do poziomu jego możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że wpływa negatywnie na całość organizacji, często prowadząc do wypalenia zawodowego pracowników lub ich rezygnacji z pracy. Niepokojące dane, które obejmują stres w pracy, powinny skutkować konkretnym działaniem ze strony dyrekcji – wprowadzeniem planu zarządzania stresem w organizacji.

Zarządzanie stresem jest rozległą dziedziną, wymagającą wdrożenia działań zapobiegawczych oraz naprawczych. Istnieje wiele sprawdzonych metod i oto niektóre z nich:

  • Poprawne zarządzanie personelem – częstą przyczyną stresu w pracy jest przeciążenie pracowników. Należy więc zadbać o to, aby nie dochodziło do przeciążeń ilościowych oraz jakościowych. Pracownicy wolni od stresu są bardziej efektywni.
  • Badanie potrzeb zespołu – każdy menedżer chcący wprowadzić skuteczne zarządzanie stresem w pracy, musi słuchać swojego zespołu i wyciągać wnioski. Takie działania zmniejszają barierę szef-pracownik oraz pozwalają na zapobieganie konfliktom.
  • Komunikacjabrak komunikacji lub jej słaba jakość prowadzi do większości nieporozumień, tak więc organizacja musi dbać o jej prawidłowy przebieg. Brak porozumienia w firmie jest czynnikiem stresogennym, dlatego należy go bezwzględnie wyeliminować. Efektywna komunikacja jest kluczem do sukcesu firmy.
  • Szkolenie kadry – samo szkolenie pracowników z zakresu umiejętności twardych, takich, jak dokształcanie zawodowe, to zdecydowanie za mało. Zespół, aby mógł być efektywny, powinien być szkolony również z zakresu umiejętności miękkich. Szkolenie radzenie sobie ze stresem czy budowanie zespołu są więc najlepszym rozwiązaniem.

Szkolenie dla pracowników radzenie sobie ze stresem.

Dzięki szkoleniom zarządzanie stresem nie tylko pracodawca dowie się, jak powinno odbywać się zarządzanie stresem w organizacji, ale zyska na tym również sam pracownik. Dobrze poznać sposoby radzenia sobie ze stresem i starać się wdrażać je w życie każdego dnia. Techniki relaksacyjne, zmiana oddechu na wolniejszy czy zmiana miejsca to jedno, ale są to działania doraźne w sytuacji kryzysowej. A jak nie dopuszczać do wystąpienia stresu w pracy? Należy wdrożyć działania zapobiegające odczuwaniu przykrych skutków stresu i zmienić styl życia. Kilka ze sprawdzonych działań to:

  • medytacja,
  • lepsza jakość snu,
  • zdrowa dawka sportu,
  • dobra komunikacja z otoczeniem,
  • efektywne zarządzanie czasem,
  • rezygnacja z toksycznych relacji międzyludzkich.

Zarządzanie stresem w organizacji nie jest proste, więc warto zasięgnąć opinii ekspertów w tej kwestii i wziąć udział w szkoleniu. Stres w pracy jest największym wrogiem firmy i trzeba go pokonać, aby zebrać jak największe profity z pracy swojego zespołu. Pamiętajmy więc – pracownicy wolni od stresu są największą wartością każdego przedsiębiorstwa.

Top